Úspěch projektu TERMOTEX


Odborníci z celého světa se ve čtvrtek 21. září 2017 sjeli do Prahy na Den Technologické agentury ČR (TA ČR). V rámci prestižního setkání se konala mezinárodní konference Open Science a na závěrečném galavečeru byly již popáté předány Ceny TA ČR. (celá tisková zpráva)

V kategorii „Užitečnost řešení“ uspěl náš projekt TERMOTEX, který se zabýval výzkumem a vývojem vysoce funkčních bariérových termoregulačních a termoizolačních textilií na bázi nových sofistikovaných chemických a dalších modifikovaných vláken a přízí.

Hospodářské noviny 21.9.2017 o dané akci zveřejnili článek z kterého vybíráme
:

Chytré prádlo z Česka

Obyčejné trenýrky se v České republice podle vedoucího katedry oděvnictví Technické univerzity v Liberci Antonína Havelky už nikdy šít nebudou, chytré oděvy ale ano. Právě v nich vidí Havelka budoucnost, stejně jako firma VÚB z Ústí nad Orlicí. Ta s pomocí univerzity ve výzkumném projektu Termotex, podpořeném Technologickou agenturou, vyvinula několik druhů termoregulačního prádla − třeba nátělníky, legíny či roláky. Prádlo je schopné odvést pot od těla a oblečení udržet suché. V zimě v něm lidem není chladno, v létě by jim zase nemělo být horko. "Spolupráci s firmami mám rád. Je oboustranně výhodná. Oni nám říkají, co je potřeba, a my jim, co je technicky možné," říká Havelka.
VÚB je česká firma, která se aktuálně zabývá hlavně textilní strojírenskou výrobou, v samotné oblasti textilu má ale dlouholeté zkušenosti. Prodává ryze české oblečení pod ochrannou známkou Clevertex. "Všechno šijeme tady v Česku, v rámci spolupráce malých a středních firem," ujišťuje projektový manažer VÚB Ivan Keprta.
Projekt s libereckou univerzitou se původně zaměřoval hlavně na oblečení využitelné pro vojáky, policisty či v rámci humanitárních pomocí. V jeho průběhu ale firma přesměrovala pozornost k outdooru a oblečení pro sport a volný čas. VÚB pak společně s pracovníky univerzity vytvořila čtyřicet kombinací různých vlákenných materiálů v textiliích a zkoumala, jak se v takovém oblečení cítí lidé v extrémních podmínkách.
"Spojili jsme se třeba se Svazem českých turistů, kteří naše termoprádlo testovali při zimním táboření na Sněžce. V některých vlastnostech bylo srovnatelné s konkurenčními výrobky v oblasti funkčního prádla, v jiných bylo i lepší," popisuje Keprta. Co se podařilo vychytat? Například v bederní oblasti, kde se lidé často zpotí, je zdvojená termoregulační vrstva, zadní část nátělníků je prodloužená, aby člověku nevylezl z kalhot, když se ohne. "Jeden cestovatel, který naše oblečení nosil měsíc v amerických Skalistých horách, ocenil ještě jednu přednost: je antibakteriální, tedy lidově řečeno nesmrdí, když se člověk zpotí," říká Keprta.
Vylepšovat ale firma musí design svých výrobků. Protože je původně chystala pro vojáky či policisty, byly černé či tmavě zelené, veřejnost si ale žádá více pestrých barev.
Projekt se konal mezi lety 2012 a 2015. Konstrukce přízí je vlastně směšování vláken s různými vlastnostmi v různém poměru − vlna, termoregulační vlákno, antibakteriální vlákna, elastan. Ze vzniklé příze se ušila pletenina, jejíž termoregulační a další technické a fyziologické vlastnosti změřili na Technologické univerzitě v Liberci. "My jsme se pak podívali na hodnoty a řekli jsme si, která je dobrá pro jakou oblast použití. Porovnávat musíte nejen termoregulační vlastnosti, ale také to, jestli materiál nežmolkuje, neškrábe, nesráží se při praní," vysvětluje Keprta.
Svoje nové výrobky VÚB představila letos poprvé na mezinárodním veletrhu Techtextil ve Frankfurtu nad Mohanem, tuzemskou premiéru pak měly na výstavě Natura Viva v Lysé nad Labem. Výnosy z projektu by měly být vyšší než vložené náklady, hodnotit úspěšnost tak brzy po uvedení prvních výrobků na trh ale podle Keprty nelze. "To se uvidí nejdříve za tři roky," míní.

Fotografie z ocenění :

Image 0 -

Image 1 -

Image 2 -

Image 3 -

Image 4 -


novinky
24.09.2019
VÚB a.s. oslavila 70. výročí svého založení
Ve dnech 13. a 14. září společnost VÚB a.s. oslavila 70. výročí svého založení. V pátek 13. září jsme sešli s našimi obchodními partnery. Celkem se setkání zúčastnilo více než 50 zástupců z řad našich zákazníků i dodavatelů. Využili jsme této příležitosti, abychom je seznámili s historií a především pak s aktuálními aktivitami naší firmy a zároveň jim poděkovali za jejich zájem a přízeň. V odpoledních hodinách se uskutečnilo setkání všech současných zaměstnanců firmy s cílem poděkovat všem zaměstnancům za odváděnou kvalitní práci, která dlouhodobě umožňuje dosahovat kladných výsledků hospodaření. V sobotu 14. září dostala v rámci „Dne otevřených dveří“ možnost seznámit se s naší firmou a její historií i současností široká veřejnost. Vyvrcholením oslav pak bylo odpolední setkání bývalých i současných zaměstnanců VÚB a.s. Za oba dny prošlo firmou téměř 500 návštěvníků. Všem účastníkům bychom chtěli touto cestou za projevený zájem upřímně poděkovat. Součástí prezentace byl také prodejní stánek s možností zakoupení výrobků značky CLEVERTEX 
Protože ne všichni toho v danou chvíli využili, chtěli bychom Vás informovat, že zmíněné výrobky je možno kdykoliv zakoupit přímo v recepci VÚB (po předchozí telefonické dohodě na č. 465 552 115) nebo si je objednat prostřednictvím e-shopu. Fotoreportáž z „Dne otevřených dveří“ je dostupná na internetu na adrese http://quickconnect.to/VUB70/photo.  Pro přístup k fotkám je nutno zadat heslo „VUB70“ . Najdete zde také fotografie, které jsme obdrželi od Vás z Vašich osobních archivů.  
17.09.2019
V rámci oslav 70. výročí založení VÚB se uskutečnila prohlídka areálu s odborným výkladem
V sobotu 14. září vyvrcholily oslavy 70. výročí založení Výzkumného ústavu bavlnářského v Ústí nad Orlicí setkáním bývalých a současných zaměstnanců spojeným s dnem otevřených dveří pro širokou veřejnost a připomenutím jeho historie a současného významu v textilní produkci.V roce 1949 vznikl v Ústí nad Orlicí Výzkumný ústav bavlnářský, který byl podporou věhlasu  .....
archiv